Sohbet Mirc Radyo Haber Video Sitesi Hoşgeldiniz.. Bugün

Bizi Sosyal Ağlarda takip edin
twitter
twitter
twitter

Ana Sayfa Manşetler Mehmet Şimşek: AB Ekonomik Konumunu Korumak İstiyorsa Türkiye’yi Yanına Almalı 30 Mar 2013 6:38
Mehmet Şimşek: AB Ekonomik Konumunu Korumak İstiyorsa Türkiye’yi Yanına Almalı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu belirterek, “AB eğer 40-50 yıllık perspektifte dünya ekonomisindeki konumunu bir miktar korumayı arzuluyorsa, mutlaka Türkiye’yi yanına almalıdır.” dedi.

Bakan Şimşek, Bursa Valiliği ile Ekonomist dergileri işbirliğiyle düzenlenen “Uludağ Ekonomi Zirvesi”nin Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçiliği tarafından verilen gala yemeğine eşi Esra Şimşek ile birlikte katıldı. Yemekte konuşan Bakan Şimşek, İngiltere’nin Türkiye i Çin çok önemli olduğunu belirtti. Şimşek, şöyle konuştu: “Şuanda AB içinde en büyük ikinci ticaret ortağımız. Dolayısıyla geçen sene ihracatımız 8 milyar doları açtı. Dış ticaret fazlası verdiğimiz verdiğimiz nadir ülkelerden bir tanesi. İngiltere’nin ekonomisin tabi ki sadece ticaret boyutuyla önemi yok. Aynı zamanda doğrudan yatırımlar açısından da Türkiye ekonomisinde büyük önemi var. İngiltere’den yaklaşık 2 bin 500 şirket Türkiye’de yatırım yapmış durumda. Son 10 yılda Türkiye’ye gelen İngiltere kökenli küresel doğrudan yatırım miktarı yaklaşık 6.6 milyar dolar. Gerek ticaret anlamında, gerek yatırımlar, gerekse turizm anlamında İngiltere en büyük ticaret ortaklarımızdan bir tanesi. Zaten 2010 yılında da geniş bir stratejik ortaklık anlaşması imzaladık. Her açıdan ilişkilerimiz çok iyi bir noktada.”

“İNGİLTERE’NİN FİKİRLERİNİ TİCARİLEŞTİRMEYE TALİBİZ”

İki ülke arasında yapılacak çok şey olduğunu dile getiren Şimşek, şöyle devam etti: “Özellikle orta ölçekli şirketlerimiz arasında yakın işbirliği, belki ortaklıklar hem Türkiye açısından hem İngiltere açısından çok büyük faydalar getirebilir. İngiltere bir çok fikrin üretildiği bir ülke. Bu fikirlerin ticarileşmesini biz yapabiliriz. Şuanda Amerikalılar yapıyor. Ama biz buna talibiz çünkü İtalya ile Çin arasında en büyük üretim üssü Türkiye. Dolayısıyla ilişkiler, ortaklıklar hem Türkiye hem İngiltere açısından çok faydalı olabilir.”

“TÜRKİYE AB İÇİNDE OLSAYDI AB DARALMA DAHA AZ OLURDU”

AB konusunda İngiltere’nin Türkiye’ye çok güçlü desteği olduğunun altını çizen Şimşek, şunları ifade etti: “Bu sadece iktidardaki parti ile sınırlı değil, hemen hemen bütün partiler Türkiye’nin üyeliğini destekliyor. Bu çok önemli. Çok teşekkür ediyoruz. AB’nin hakikaten Türkiye’ye ihtiyacı var. Birkaç rakam vereyim. 2010 yılında eğer Türkiye AB üyesi olsaydı, AB yüzde 2 değil, yüzde 2.3 büyüyecekti. 2011 yılında AB eğer Türkiye’ye sahip olsaydı, AB yüzde 1.4 değil, yüzde 1.8 büyüyecektir. Türkiye AB içindeki daralma çok daha az olacaktı. Nereden bakarsanız bakın, AB eğer 40-50 yıllık perspektifte eğer dünya ekonomisindeki konumunu bir miktar korumayı arzuluyorsa, mutlaka Türkiye’yi yanına almalıdır. İngiltere her zaman stratejik düşünmüştük ve bunu görmüştür. O yüzden Türkiye’yi desteklemiştir.”

“BÜTÜN ORTAKLARIMIZIN BÜYÜMESİNİ İSTİYORUZ”

Bakan Şimşek, bugün OECD tarafından İngiltere ile ilgili yayınlanan raporu hatırlatarak, “Oldukça olumlu bir rapor. 3. bir resesyon olmayacak diyor, ekonomi toparlanmaya başladı, güçlenecek diyor. İnşallah öyle olur. Biz bütün ticaret ortaklarımızın büyümesini, gelişmesini istiyoruz. Çünkü AB geçen sene bizi bir miktar aşağı çekti. İnşallah bundan sonra daha güçlü bir şekilde yolumuza devam ederiz.” diye konuştu.

sohbet

Sosyal Medya
Yorum Yap

*

    Döviz


Kategoriler
Anket

Bizi Nereden Duydunuz?

Sonuçları Görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...


Fikstur


ANKARA için Hava Durumu
ANKARA hava durumu

Tarih'de BÜGÜN


Günün Sözü


Sohbet